Back to Top
| Display diagonal | 31.5 " |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Display resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Response time | 4 ms |
| HD type | Quad HD |
| Display technology | LED |
| Panel type | IPS |
| Display surface | Matt |
| Supported graphics resolutions | 2560 x 1440 |
| Contrast ratio (typical) | 1200:1 |
| Contrast ratio (dynamic) | 80000000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178 \u00b0 |
| Viewing angle, vertical | 178 \u00b0 |
| Display number of colours | 1.073 billion colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Aspect ratio | 16:9 |
| 3D | |
| Pixel pitch | 0.273 x 0.273 mm |
| Horizontal scan range | 24 - 113 kHz |
| Vertical scan range | 50 - 75 Hz |
| Viewable size, horizontal | 698.11 mm |
| Viewable size, vertical | 392.68 mm |
| NTSC coverage (typical) | 75 % |
| HDCP | |
| DDC/CI |
| Built-in speaker(s) | |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 4 W |
| Built-in camera | |
| TV tuner integrated |
| Market positioning | Home & Office |
| Product colour | Black, Silver |
| AMD FreeSync | |
| NVIDIA G-SYNC |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| DVI port | |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Built-in USB hub | |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Audio input | Y |
| Headphone outputs | 1 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Mini DisplayPorts quantity | 1 |
| AC (power) in |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | |
| On/off switch | |
| VESA mounting | |
| VESA mounting interfaces | 100 x 100 mm |
| Tilt adjustment | |
| Tilt angle range | -4 - 15 \u00b0 |
| Height adjustment |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (max) | 43 W |
| Power consumption (typical) | 41 W |
| Power consumption (PowerSave) | 36 W |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 90 % |
| Energy Star certified | |
| Certification | CE, REACH, WEEE, EEL, CU/EAC, UkrSEPRO, BSMI, RCM, GEMS, KC, BIS, VCCI, PSE, KC, e-Standby |
| Width | 712.89 mm (27.8 ") |
| Depth | 38.2 mm (1.49 ") |
| Height | 416.4 mm (16.24 ") |
| Weight | 5600 g (12.35 lbs) |
| Width (with stand) | 712.89 mm |
| Depth (with stand) | 230 mm |
| Height (with stand) | 503.87 mm |
| Weight (with stand) | 6200 g |
| Package width | 785 mm |
| Package depth | 112 mm |
| Package height | 498 mm |
| Package weight | 8200 g |
| Package type | Box |
| Cables included | AC, HDMI |
| Quick start guide |
| Display | LCD |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
