Back to Top
| Switch type | Unmanaged |
| Quality of Service (QoS) support | |
| Reset button |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 6 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Fast Ethernet (10/100) |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T,100BASE-TX |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3x |
| Full duplex | |
| Half duplex | |
| Auto MDI/MDI-X | |
| 10G support | |
| Flow control support | |
| MAC address auto-learning supported | |
| MAC address auto-aging supported |
| Switching capacity | 1.2 Gbit/s |
| Forwarding rate | 0.8928 Mpps |
| MAC address table | 2000 entries |
| Store-and-forward | |
| Jumbo frames support | |
| Jumbo frames | 2 |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Activity, Link, PoE, Power |
| Housing material | Metal |
| Wall mountable |
| Auto-negotiation | |
| Fanless |
| Power source | DC |
| Power connector | DC-in jack |
| Power consumption (max) | 75.4 W |
| Power supply included | |
| Input current | 1.31 A |
| DC input voltage | 53.5 V |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 4 |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 30 W |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 67 W |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Heat dissipation | 257.11 BTU/h |
| Width | 158 mm (6.16 ") |
| Depth | 101 mm (3.94 ") |
| Height | 25 mm (0.98 ") |
| Cables included | Power |
| User guide |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| CE, EAC, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC), RoHS, UKCA |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.