Back to Top
| Output power capacity | 2200 VA |
| Output power | 1800 W |
| Input operation voltage (min) | 100 V |
| Input operation voltage (max) | 127 V |
| Output operation voltage (min) | 100 V |
| Output operation voltage (max) | 127 V |
| Power supply input frequency | 50/60 Hz |
| Surge energy rating | 570 J |
| Maximum current | 16 A |
| Power factor | 0.82 |
| Crest factor | 3:1 |
| AC outlet types | NEMA 5–15R, NEMA 5–20R, NEMA L5-20R |
| Power plug | NEMA 5-20P |
| Cable length | 3 m |
| AC outlets quantity | 7 AC outlet(s) |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| RS-232 ports | 1 |
| Serial ports quantity | 1 |
| Modem (RJ-11) ports | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Typical backup time at half load | 12 min |
| Typical backup time at full load | 4 min |
| Cold start | |
| Replacement battery cartridge | RBC94-2U |
| Hot-swap battery |
| Form factor | Rackmount/Tower |
| Rack capacity | 2U |
| Product colour | Black |
| Display | LCD |
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| Surge protection | |
| Noise level | 50 dB |
| LED indicators | Y |
| Audible alarm(s) |
| Cooling type | Active |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| RoHS compliance | |
| Certification | UL1778, CSA, FCC |
| Width | 444 mm (17.32 ") |
| Depth | 483 mm (18.84 ") |
| Height | 89 mm (3.47 ") |
| Weight | 22000 g (48.5 lbs) |
| Package width | 508 mm |
| Package depth | 610 mm |
| Package height | 241 mm |
| Package weight | 27900 g |
| Bundled software | PowerAlert |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.