Back to Top
| Output power capacity | 2200 VA |
| Output power | 1920 W |
| Power supply input frequency | 60 Hz |
| Surge energy rating | 570 J |
| Efficiency | 95 % |
| Maximum current | 16 A |
| Emergency Power Off (EPO) | |
| Power factor | 0.87 |
| Power plug | NEMA 5-20P |
| Cable length | 3 m |
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| RS-232 ports | 1 |
| Battery recharge time | 4.5 h |
| Typical backup time at half load | 12 min |
| Typical backup time at full load | 4.5 min |
| Cold start | |
| Hot-swap battery | |
| Replacement battery cartridge | RBC94-2U |
| Form factor | Rackmount |
| Rack capacity | 2U |
| Product colour | Black |
| Display | LCD |
| Material | Steel |
| UPS topology | Line-Interactive |
| LED indicators | Y |
| Audible alarm(s) |
| Built-in fan | |
| Cooling type | Active |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| RoHS compliance | |
| Certification | UL1778 CSA NOM FCC |
| Width | 440 mm (17.16 ") |
| Depth | 494 mm (19.27 ") |
| Height | 87 mm (3.39 ") |
| Weight | 26200 g (57.76 lbs) |
| Package width | 551 mm |
| Package depth | 615 mm |
| Package height | 201 mm |
| Package weight | 31200 g |
| Management platform | SNMP/WEB |
| Operating temperature (T-T) | 32 - 104 °F |
| Output connection type | 4 x 5-15R & 4 x 5-15/20R |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.