Back to Top
| Response time (fast) | 4 ms |
| Display diagonal | 27 " |
| Display brightness (typical) | 350 cd/m² |
| Display resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Response time | 6 ms |
| HD type | Quad HD |
| Display technology | LED |
| Panel type | IPS |
| Supported graphics resolutions | 2560 x 1440 |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178 \u00b0 |
| Viewing angle, vertical | 178 \u00b0 |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Screen shape | Flat screen |
| Pixel pitch | 0.2331 x 0.2331 mm |
| Pixel density | 109 ppi |
| Viewable size, horizontal | 596.7 mm |
| Viewable size, vertical | 335.7 mm |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 99 % |
| Built-in speaker(s) | |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 4 W |
| Built-in camera | |
| Built-in microphone |
| Front bezel colour | Black |
| Market positioning | Business |
| Product colour | Black |
| Detachable stand | |
| Feet colour | Black |
| Low Blue Light technology | |
| Flicker free technology |
| USB upstream port type | USB Type-B |
| Number of upstream ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Built-in USB hub | |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DC-in jack |
| Cable lock slot | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| VESA mounting | |
| Pivot | |
| Pivot angle | -5 - 90 \u00b0 |
| Swivelling | |
| Swivel angle range | -45 - 45 \u00b0 |
| Tilt angle range | -5 - 30 \u00b0 |
| Height adjustment | |
| Height adjustment | 110 mm |
| On Screen Display (OSD) | |
| Number of OSD languages | 8 |
| Power consumption (max) | 57 W |
| Power consumption (typical) | 37 W |
| Certification | TÜV Rheinland Low Blue Light, TÜV Rheinland Flicker Free, TÜV Rheinland Eye Comfort |
| Width (with stand) | 614 mm |
| Depth (with stand) | 329 mm |
| Height (with stand) | 554.25 mm |
| Weight (with stand) | 7950 g |
| Bezel width (side) | 2 mm |
| Bezel width (top) | 2 mm |
| Bezel width (bottom) | 23.3 mm |
| Stand included | |
| Cables included | AC |
| HDMI | |
| Width (without stand) | 614 mm |
| Depth (without stand) | 73.89 mm |
| Compatibility | ThinkCentre Tiny, ThinkCentre Nano, ThinkStaion Tiny |
| Height (without stand) | 413.1 mm |
| 4900 | |
| Y | |
| Y | |
| sRGB | |
| ENERGY STAR, EPEAT Silver, RoHS, TCO | |
| Y |
| Power supply type | External |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.