Back to Top
| Switch type | Managed |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 5 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| 10G support |
| Switching capacity | 10 Gbit/s |
| Forwarding rate | 7.44 Mpps |
| Rack mounting | |
| Product colour | White |
| LED indicators | Activity, Link, Speed, Status |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Power consumption (max) | 2.5 W |
| DC input voltage | 5 V |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 1 |
| Power over Ethernet (PoE) voltage | 57 V |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Width | 107.16 mm (4.18 ") |
| Depth | 70.15 mm (2.74 ") |
| Height | 21.17 mm (0.83 ") |
| Weight | 150 g (0.33 lbs) |
| Cables included | USB Type-C |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.