Back to Top
| Maximum weight capacity | 15 kg |
| Minimum screen size compatibility | 24 " |
| Maximum screen size compatibility | 32 " |
| Mounting | Freestanding |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 200 x 100 mm |
| VESA mounting interfaces | 75 x 75,100 x 100,200 x 100 mm |
| Number of displays supported | 1 |
| Suitable for | Computer monitor |
| Height adjustment | |
| Height adjustment range | 0 - 430 mm |
| Pivot angle | 0 - 360 \u00b0 |
| Tilt angle range | -15 - 15 \u00b0 |
| Angle of rotation | 90 \u00b0 |
| Product colour | Black |
| Material | Aluminium, Plastic, Steel |
| Easy to install |
| Cable management |
| Width | 508 mm (19.81 ") |
| Depth | 307 mm (11.97 ") |
| Height | 505 mm (19.7 ") |
| Weight | 2440 g (5.38 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.