Back to Top
| Product colour | Black |
| Certification | CSA, EN 60950, GOST, IEC 60950, IEC 60950, UL 1778 |
| Input connection type | NEMA L6-30P |
| Output connections | 2x NEMA L6-20R 2x NEMA L6-30R |
| Cable length | 3.05 m |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Load capacity | 5000 VA |
| Maximum input current per phase | 24 A |
| Maximum total current draw per phase | 24 A |
| Dimensions (WxDxH) | 432 x 660 x 89 mm |
| Weight | 13640 g (30.07 lbs) |
| Package dimensions (WxDxH) | 610 x 991 x 203 mm |
| Package weight | 24540 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
