Back to Top
| Display diagonal | 34 " |
| Screen curvature rating | 1500R |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| Display brightness (typical) | 300 cd/m² |
| LED backlight | |
| Display resolution | 3440 x 1440 pixels |
| Response time | 4 ms |
| HD type | Wide Quad HD |
| Display technology | LCD |
| Panel type | VA |
| Display surface | Gloss |
| Contrast ratio (typical) | 3000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178 u00b0 |
| Viewing angle, vertical | 178 u00b0 |
| Colour depth | 10 bit |
| Display number of colours | 1.073 billion colours |
| Native aspect ratio | 21:9 |
| Screen shape | Curved screen |
| Pixel pitch | 0.2318 x 0.2318 mm |
| Viewable size, horizontal | 797.2 mm |
| Viewable size, vertical | 333.7 mm |
| Digital horizontal frequency | 30 - 225 kHz |
| Digital vertical frequency | 48 - 100 Hz |
| Maximum refresh rate | 100 Hz |
| HDCP | |
| High Dynamic Range (HDR) supported |
| Built-in speaker(s) | |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 4 W |
| Built-in camera |
| Market positioning | Business |
| Product colour | Black |
| Feet colour | Black |
| Brand specific technologies | Eye Care+, SPLENDID |
| VESA Adaptive Sync support | |
| Low Blue Light technology | |
| Flicker free technology | |
| NVIDIA G-SYNC | |
| AMD FreeSync |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Number of USB Type-C upstream ports quantity | 1 |
| HDCP version | 2.2 |
| USB hub version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB upstream port type | USB Type-C |
| Number of upstream ports | 1 |
| USB Type-A downstream ports quantity | 3 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | |
| USB Power Delivery (revision 2.0) | |
| USB Power Delivery up to | 96 W |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.0 |
| Built-in USB hub | |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Headphone out | |
| Headphone outputs | 1 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Cable lock slot | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| VESA mounting | |
| VESA mounting interfaces | 100 x 100 mm |
| Swivelling | |
| Swivel angle range | 180 - -180 u00b0 |
| Tilt angle range | 35 - -5 u00b0 |
| Height adjustment | |
| Height adjustment | 130 mm |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 31 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 50 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (typical) | 32 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption (PowerSave) | 0.5 W |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Gold, Forest Stewardship Council (FSC) Mix, TCO |
| Weight (without stand) | 6400 g |
| Width (with stand) | 809.3 mm |
| Depth (with stand) | 264.9 mm |
| Height (with stand) | 511 mm |
| Weight (with stand) | 9320 g |
| Package width | 1070 mm |
| Package depth | 186 mm |
| Package height | 490 mm |
| Package weight | 14100 g |
| Package type | Box |
| Stand included |
| Width (without stand) | 809.3 mm |
| Depth (without stand) | 106.7 mm |
| Height (without stand) | 365.8 mm |
| HDMI | |
| Y | |
| 1.4 | |
| GTG (Gray to Gray) | |
| 86 |
| Touchscreen |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
