Back to Top
| Type | Midspan |
| Product colour | Black |
| Number of inputs | 1 inputs |
| Number of outputs | 1 outputs |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3bt |
| Housing material | Plastic |
| Brand compatibility | Axis |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,2500,5000 Mbit/s |
| Ethernet LAN | |
| Connectivity technology | Wired |
| Rated power | 90 W |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Output voltage | 57 V |
| Power consumption (typical) | 64.3 W |
| Power consumption (max) | 91.7 W |
| Power source type | PoE |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Doesn't contain | Halogen, PVC |
| Certification | IS 13252, IEC/EN/UL 62368-1, CCC, EN 55032, EN 55035, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, EN 61000-6-1, EN 61000-6-2, FCC, RCM AS/NZS CISPR 32, VCCI, EN 50121-4, IEC 62236-4, IEC 60068-2-1, IEC 60068-2-2, IEC 60068-2-6, IEC 60068-2-14, IEC 60068-2-27, IEC 60068-2-78 |
| Width | 80 mm (3.12 ") |
| Depth | 166 mm (6.47 ") |
| Height | 44 mm (1.72 ") |
| Weight | 500 g (1.1 lbs) |
| Quick installation guide |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
