Back to Top
12-outlet Surge Protector with 8 ft Power Cord with Cable/Satellite and Telephone Protection
It effectively reduces powerline noise and prevents damaging voltage fluctuations, ensuring the safety of your HDTVs, stereo systems, satellite systems, Blu-ray® players, video game consoles, and more. With this surge protector, you can keep your high-end devices safeguarded while enjoying the clearest picture and sound quality.
Key Features:
| Surge energy rating | 4000 J |
| AC outlets quantity | 12 AC outlet(s) |
| Nominal input voltage | 125 V |
| Nominal current output | 15 A |
| Peak power | 1875 W |
| Clamping voltage | 500 V |
| Cable length | 2.44 m |
| RJ-11 ports quantity | 2 |
| Product colour | Black, White |
| EMI/RFI noise filtering | 75 dB |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
