Back to Top
| Surge energy rating | 2420 J |
| AC outlets quantity | 6 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Nominal input voltage | 120 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Nominal current output | 15 A |
| Clamping voltage | 140 V |
| Cable length | 1.8 m |
| Power plug | NEMA 5–15P |
| Product colour | Grey |
| Material | Plastic |
| EMI/RFI noise filtering | |
| Wall mountable | |
| On/off switch | |
| Response time | 0.000001 ms |
| Output power description | 1800 W |
| Cable colour | Green |
| Weight | 720 g (1.59 lbs) |
| Width | 89 mm (3.47 ") |
| Depth | 241.3 mm (9.41 ") |
| Height | 44.5 mm (1.74 ") |
| Certification | UL1449/UL1363/cUL/IEEE 587 A&B |
| RoHS compliance |
| LED indicators | Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.