Back to Top
| Surge energy rating | 2520 J |
| AC outlets quantity | 7 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Nominal input voltage | 120 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Peak power | 1800 W |
| Peak current, common mode | 156000 A |
| Cable length | 2.1 m |
| Power plug | NEMA 5–15P |
| Product colour | White |
| EMI/RFI noise filtering | |
| EMI/RFI noise filtering | 20 dB |
| Weight (imperial) | 2.2 lbs |
| Weight | 1000 g (2.2 lbs) |
| Width | 70 mm (2.73 ") |
| Depth | 38 mm (1.48 ") |
| Height | 260 mm (10.14 ") |
| Certification | UL1449, UL1363, UL497A, FCC 68, cUL |
| RoHS compliance |
| LED indicators | Y |
| Telephone line protection |
| Package width | 159 mm |
| Package depth | 89 mm |
| Package height | 387 mm |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.