Back to Top
| Surge energy rating | 2100 J |
| AC outlets quantity | 6 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15P |
| Nominal input voltage | 120 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Cable length | 1.83 m |
| Power plug | NEMA 1–15P |
| Cordless |
| Product colour | Black |
| Material | Plastic |
| Handheld remote control | |
| Response time | 1 ms |
| On/off switch |
| Output power description | 1875 watts |
| Certification | UL1449 3rd EDITION, UL1363, cUL |
| RoHS compliance |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.