Back to Top
| Surge energy rating | 1080 J |
| AC outlets quantity | 7 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Nominal input voltage | 120 V |
| AC input frequency | 60 Hz |
| Peak power | 1800 W |
| Clamping voltage | 150 V |
| Cable length | 1.83 m |
| Power plug | NEMA 5–15P |
| Product colour | Grey |
| Material | Plastic |
| EMI/RFI noise filtering | |
| EMI/RFI noise filtering | 40 dB |
| Wall mountable | |
| On/off switch | |
| Response time | 0.001 ms |
| Weight | 700 g (1.54 lbs) |
| Width | 86.3 mm (3.37 ") |
| Depth | 381 mm (14.86 ") |
| Height | 35.5 mm (1.38 ") |
| RoHS compliance | |
| Certification | cUL |
| LED indicators | Y |
| Package dimensions (WxDxH) | 107.6 x 50.8 x 436.8 mm |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.