Back to Top
| AC outlets quantity | 7 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Nominal input voltage | 120 V |
| AC input frequency | 60 Hz |
| Peak power | 1800 W |
| Peak current, normal mode | 15 A |
| Cable length | 7.62 m |
| Power plug | NEMA 5–15P |
| Product colour | Black |
| Material | Plastic |
| Wall mountable | |
| On/off switch |
| Cable colour | Black |
| Case colour | Black |
| Weight | 1350 g (2.98 lbs) |
| Width | 52.1 mm (2.03 ") |
| Depth | 296.6 mm (11.57 ") |
| Height | 37.6 mm (1.47 ") |
| RoHS compliance |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.