Back to Top
| Surge energy rating | 2160 J |
| AC outlets quantity | 12 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Nominal input voltage | 120 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Nominal current output | 15 A |
| Cable length | 2.4 m |
| Power plug | NEMA 5–15P |
| Product colour | Black |
| EMI/RFI noise filtering | |
| EMI/RFI noise filtering | 40 dB |
| On/off switch |
| Width | 69.09 mm (2.69 ") |
| Depth | 261.62 mm (10.2 ") |
| Height | 19.116 mm (0.75 ") |
| RoHS compliance | |
| Certification | UL1449, UL1363, UL497A, FCC 68, cUL |
| Telephone line protection |
| Package width | 220 mm |
| Package depth | 340.1 mm |
| Package height | 52.1 mm |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.