Back to Top
| Surge energy rating | 1080 J |
| AC outlets quantity | 7 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Nominal input voltage | 120 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Peak power | 1800 W |
| Peak current, common mode | 72000 A |
| Cable length | 3.7 m |
| Power plug | NEMA 5–15P |
| RJ-11 ports quantity | 2 |
| Product colour | Grey |
| EMI/RFI noise filtering | |
| EMI/RFI noise filtering | 20 dB |
| Weight | 83 g (0.18 lbs) |
| Width | 69.1 mm (2.69 ") |
| Depth | 261.6 mm (10.2 ") |
| Height | 39.1 mm (1.52 ") |
| RoHS compliance |
| Telephone line protection | |
| Network line protection |
| Package width | 180.1 mm |
| Package depth | 45 mm |
| Package height | 315 mm |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.