Back to Top
| Surge energy rating | 990 J |
| AC outlets quantity | 6 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Nominal input voltage | 120 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Nominal current output | 15 A |
| Clamping voltage | 150 V |
| Cable length | 1.83 m |
| Power plug | NEMA 5–15P |
| USB ports quantity | 2 |
| Product colour | Grey |
| Material | Plastic |
| Handheld remote control | |
| EMI/RFI noise filtering | |
| Response time | 0.000001 ms |
| Wall mountable | |
| On/off switch |
| Output power description | 1875 watts |
| Cable colour | Grey |
| Housing colour | Grey |
| Certification | UL1449 3rd EDITION, UL1363, cUL |
| RoHS compliance |
| LED indicators | Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.