Back to Top
| Output power capacity | 5 VA |
| Output power | 5000 W |
| Input operation voltage (max) | 208 V |
| Output operation voltage (min) | 120 V |
| Output operation voltage (max) | 208 V |
| Maximum current | 30 A |
| AC outlet types | NEMA 5–20R |
| Cable length | 0.9 m |
| AC outlets quantity | 12 AC outlet(s) |
| Form factor | Rackmount |
| Housing material | Metal |
| Rack capacity | 2U |
| Product colour | Black, Silver |
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| Noise level | 58 dB |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 3048 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15239 m |
| Certification | UL1778 5th Ed. CSA C22.2 No.107.3-05 RoHS |
| Width | 431.8 mm (16.84 ") |
| Depth | 599.4 mm (23.38 ") |
| Height | 86.4 mm (3.37 ") |
| Weight | 38010 g (83.8 lbs) |
| Package width | 599.44 mm |
| Package depth | 899.16 mm |
| Package height | 330.2 mm |
| Package weight | 52480 g |
| RoHS |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
