Back to Top
| Output power capacity | 2 VA |
| Output power | 2000 W |
| Input operation voltage (min) | 100 V |
| Input operation voltage (max) | 125 V |
| Surge energy rating | 2430 J |
| Maximum current | 20 A |
| AC outlet types | NEMA L5-20R |
| Power plug | NEMA 5-20P |
| Cable length | 3 m |
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery recharge time | 3 h |
| Typical backup time at half load | 12.2 min |
| Typical backup time at full load | 4.3 min |
| Battery capacity | 9 Ah |
| Battery voltage | 12 V |
| Form factor | Rackmount/Tower |
| Rack capacity | 2U |
| Product colour | Black |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Response time | 4 ms |
| EMI/RFI noise filtering | |
| Waveform | Sine |
| LED indicators | Battery replacement, Fault, Power |
| Audible alarm(s) | |
| Audible alarm modes | Alarm when on battery, Low battery alarm, Overload alarm |
| Input frequency | 47/63 Hz |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 3048 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| Width | 434 mm (16.93 ") |
| Depth | 500 mm (19.5 ") |
| Height | 86 mm (3.35 ") |
| Weight | 33790 g (74.49 lbs) |
| Package width | 561.34 mm |
| Package depth | 619.76 mm |
| Package height | 274.32 mm |
| Package weight | 40190 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
