Back to Top
| Output power capacity | 1000 VA |
| Output power | 900 W |
| Input operation voltage (min) | 60 V |
| Input operation voltage (max) | 150 V |
| Output operation voltage (min) | 100 V |
| Output operation voltage (max) | 125 V |
| Efficiency (ECO mode) | 94 % |
| ECO mode | |
| Input power factor | 0.99 |
| Output frequency regulation | 0.25 Hz |
| Crest factor | 3:1 |
| Output power factor | 0.9 |
| Output voltage THD | 3 % |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Power plug | NEMA 5-15P |
| Cable length | 3 m |
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| USB port | |
| Modem (RJ-11) ports | 1 |
| Serial ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Emergency Power Off (EPO) connector |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery recharge time | 4 h |
| Typical backup time at half load | 20 min |
| Typical backup time at full load | 7.4 min |
| Cold start | |
| Hot-swap battery | |
| Battery capacity | 9 Ah |
| Battery voltage | 12 V |
| Housing material | Steel |
| Form factor | Rackmount/Tower |
| Rack capacity | 2U |
| Product colour | Black |
| Display | LCD |
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| EMI/RFI noise filtering | |
| Surge protection | |
| Surge protection features | Network, Telephone |
| Waveform | Sine |
| LED indicators | Y |
| Audible alarm(s) | |
| Audible alarm modes | Fault, Low battery alarm, Overload alarm |
| Input frequency | 40/70 Hz |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Safety | UL 1778 5th Ed.CSA C22.2 NO.107.3-05FCC Part 15 Class A CSA C22.2 NO.107.3-05 FCC Part 15 Class B |
| RoHS compliance |
| Width | 432 mm (16.85 ") |
| Depth | 429 mm (16.73 ") |
| Height | 88 mm (3.43 ") |
| Weight | 17960 g (39.59 lbs) |
| Package width | 546.1 mm |
| Package depth | 571.5 mm |
| Package height | 235.46 mm |
| Package weight | 24.27 g |
| Manual | |
| Rack mount kit | |
| Cables included | Phone (RJ-11), Serial, USB cable |
| RB1290X3L |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
