Back to Top
| Output power capacity | 1000 VA |
| Output power | 700 W |
| Input operation voltage (min) | 75 V |
| Input operation voltage (max) | 154 V |
| Output operation voltage (min) | 110 V |
| Output operation voltage (max) | 127 V |
| Power supply input frequency | 50/60 Hz |
| Surge energy rating | 680 J |
| AC outlet types | NEMA 5-15R |
| Power plug | NEMA 5-15P |
| Cable length | 1.83 m |
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| USB port | |
| Serial interface | |
| SmartSlot |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Number of batteries supported | 1 |
| Battery recharge time | 3 h |
| Cold start | |
| Hot-swap battery | |
| Automatic battery test | |
| Replacement battery cartridge | RBC6 |
| Battery life (max) | 5 year(s) |
| Form factor | Tower |
| Product colour | Black |
| Display | LCD |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Response time | 10 ms |
| EMI/RFI noise filtering | |
| Waveform | Sine |
| Power protection features | Short circuit |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | |
| Auto-restart | |
| Noise level | 41 dB |
| LED indicators | Status |
| Audible alarm(s) | |
| Audible alarm modes | Alarm when on battery, Low battery alarm, Overload alarm |
| Web-based management |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| Energy Star certified | |
| Certification | REACH |
| RoHS compliance |
| Width | 171 mm (6.67 ") |
| Depth | 439 mm (17.12 ") |
| Height | 219 mm (8.54 ") |
| Weight | 20100 g (44.31 lbs) |
| Package width | 330 mm |
| Package depth | 590 mm |
| Package height | 330 mm |
| Package weight | 22640 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
