Back to Top
| Output power capacity | 1500 VA |
| Output power | 900 W |
| Input operation voltage (min) | 100 V |
| Input operation voltage (max) | 120 V |
| Output operation voltage (min) | 100 V |
| Output operation voltage (max) | 120 V |
| Power supply input frequency | 50/60 Hz |
| Surge energy rating | 690 J |
| Efficiency | 95 % |
| Maximum current | 10.1 A |
| Output voltage regulation | -13, + 15 % |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Power plug | NEMA 5-15P |
| Cable length | 1.83 m |
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| RS-232 ports | 1 |
| Serial ports quantity | 1 |
| Battery recharge time | 8 h |
| Typical backup time at half load | 20 min |
| Typical backup time at full load | 8 min |
| Cold start | |
| Replacement battery cartridge | RBC36-SLT |
| Hot-swap battery |
| Form factor | Tower |
| Product colour | Black |
| Material | Steel |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Number of input phases | 1 |
| EMI/RFI noise filtering | |
| Surge protection | |
| Surge protection features | Network, Telephone |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | |
| Power protection features | Over voltage, Under voltage |
| Waveform | Sine |
| Noise level | 50 dB |
| LED indicators | Y |
| Audible alarm(s) |
| Cooling type | Active |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Certification | UL1778, CSA, NOM, FCC |
| RoHS compliance |
| Width | 171 mm (6.67 ") |
| Depth | 337 mm (13.14 ") |
| Height | 260 mm (10.14 ") |
| Weight | 20400 g (44.97 lbs) |
| Package width | 248 mm |
| Package depth | 470 mm |
| Package height | 356 mm |
| Package weight | 22300 g |
| Output connections | 8 NEMA 5-15R |
| Input connection type | NEMA 5-15P |
| Dimensions (WxDxH) | 171.5 x 337 x 260.4 mm |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.