Back to Top
| Output power capacity | 750 VA |
| Output power | 500 W |
| Input operation voltage (min) | 82 V |
| Input operation voltage (max) | 114 V |
| Output operation voltage (min) | 110 V |
| Output operation voltage (max) | 127 V |
| Power supply input frequency | 50/60 Hz |
| Surge energy rating | 680 J |
| AC outlet types | NEMA 5-15R |
| Power plug | NEMA 5-15P |
| Cable length | 2.44 m |
| AC outlets quantity | 6 AC outlet(s) |
| USB port | |
| Serial interface | |
| Serial interface type | RJ-45 |
| SmartSlot |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Number of batteries supported | 1 |
| Battery recharge time | 3 h |
| Cold start | |
| Automatic battery test | |
| Battery life (max) | 6 year(s) |
| Hot-swap battery | |
| Replacement battery cartridge | APCRBC123 |
| Form factor | Rackmount |
| Rack capacity | 2U |
| Product colour | Black |
| Display | LCD |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Hold time (min) | 6 ms |
| Hold time (max) | 10 ms |
| Surge protection | |
| Waveform | Sine |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | |
| Auto-restart | |
| Noise level | 41 dB |
| LED indicators | Status |
| Audible alarm(s) | |
| Audible alarm modes | Alarm when on battery, Low battery alarm |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Output voltage | 120 V |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| Certification | CSA, CSA C22.2 No. 107.1, FCC Part 15 Class B, ICES-003, UL 1778, REACH |
| RoHS compliance | |
| Energy Star certified |
| Width | 432 mm (16.85 ") |
| Depth | 409 mm (15.95 ") |
| Height | 86 mm (3.35 ") |
| Weight | 17700 g (39.02 lbs) |
| Package width | 535 mm |
| Package depth | 570 mm |
| Package height | 235 mm |
| Package weight | 22650 g |
| Resource CD | |
| Rack mount kit | |
| Software CD | |
| Quick installation guide | |
| Cables included | RS-232, USB cable |
| Quantity per pallet | 16 pc(s) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
