Back to Top
| Output power capacity | 1000 VA |
| Output power | 800 W |
| Input operation voltage (max) | 120 V |
| Output operation voltage (max) | 120 V |
| Surge energy rating | 570 J |
| Maximum current | 15 A |
| Output voltage regulation | -21 - 8 % |
| Output frequency regulation | 60 Hz |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Power plug | NEMA 5-15P |
| Cable length | 3 m |
| AC outlets quantity | 6 AC outlet(s) |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Modem (RJ-11) ports | 1 |
| Serial ports quantity | 1 |
| Battery recharge time | 4 h |
| Typical backup time at half load | 15 min |
| Typical backup time at full load | 5.3 min |
| Battery voltage | 24 V |
| Hot-swap battery |
| Form factor | Rackmount |
| Rack capacity | 2U |
| Product colour | Black |
| Display | LCD |
| UPS topology | Line-Interactive |
| EMI/RFI noise filtering | |
| Surge protection | |
| Audible alarm(s) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Certification | UL1778, CSA, NOM, FCC |
| Width | 444 mm (17.32 ") |
| Depth | 317.5 mm (12.38 ") |
| Height | 89 mm (3.47 ") |
| Weight | 16100 g (35.49 lbs) |
| Package width | 610 mm |
| Package depth | 514 mm |
| Package height | 229 mm |
| Package weight | 21100 g |
| Non-operating relative humidity (non-condensing) | 0 - 95 % |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.