Back to Top
| Output power capacity | 1000 VA |
| Output power | 700 W |
| Input operation voltage (min) | 75 V |
| Input operation voltage (max) | 154 V |
| Power supply input frequency | 47/63 Hz |
| Surge energy rating | 1030 J |
| Emergency Power Off (EPO) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Power plug | NEMA 5-15P |
| Cable length | 1.8 m |
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Serial ports quantity | 1 |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery type | 12V/12AH |
| Number of battery cells | 2 |
| Battery recharge time | 8 h |
| Typical backup time at half load | 24.5 min |
| Typical backup time at full load | 7 min |
| Battery replacement alarms | LED |
| Hot-swap battery | |
| Replacement battery cartridge | RB12120X2A |
| Form factor | Mini Tower |
| Product colour | Black |
| Display | LCD |
| EMI/RFI noise filtering | |
| Power protection features | Overload |
| LED indicators | Y |
| Audible alarm(s) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| Certification | UL1778, cUL 107.3, FCC DOC Class A |
| RoHS compliance |
| Width | 170.18 mm (6.64 ") |
| Depth | 431.8 mm (16.84 ") |
| Height | 220.98 mm (8.62 ") |
| Weight | 19958 g (44 lbs) |
| Bundled software | PowerPanel |
| Nominal output voltage | 120 V |
| Compatible operating systems | Windows 2000, 2003, XP 32/64, Vista 32/64, 7, Server 2008. |
| Management platform | SNMP/HTTP |
| Overload protection |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
