Back to Top
| Output power capacity | 1000 VA |
| Output power | 700 W |
| Surge energy rating | 570 J |
| Efficiency | 95 % |
| Emergency Power Off (EPO) | |
| Power factor | 0.7 |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Cable length | 3 m |
| AC outlets quantity | 6 AC outlet(s) |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| RS-232 ports | 1 |
| Battery recharge time | 4.5 h |
| Typical backup time at half load | 15.6 min |
| Typical backup time at full load | 6.4 min |
| Replacement battery cartridge | RBC24V-LCD |
| Hot-swap battery | |
| Cold start | |
| Automatic battery test |
| Form factor | Rackmount/Tower |
| Rack capacity | 2U |
| Product colour | Black |
| Display | LED |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Number of phases | 1 |
| Number of input phases | 1 |
| Response time | 4 ms |
| Waveform | Sine |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | |
| Power protection features | Over voltage, Under voltage |
| Noise level | 45 dB |
| LED indicators | Y |
| Audible alarm(s) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| RoHS compliance | |
| Certification | UL1778 (USA), CSA, NOM, FCC Part 15 B (EMI) |
| Width | 441 mm (17.2 ") |
| Depth | 317.5 mm (12.38 ") |
| Height | 88 mm (3.43 ") |
| Nominal input voltage | 120 V |
| Nominal output voltage | 120 V |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.