Back to Top
| Output power capacity | 2000 VA |
| Output power | 1320 W |
| Surge energy rating | 2060 J |
| AC outlet types | NEMA 5–20R |
| Cable length | 3 m |
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| RS-232 ports | 2 |
| Modem (RJ-11) ports | 2 |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery type | 12 V, 9 Ah |
| Battery recharge time | 8 h |
| Typical backup time at half load | 20 min |
| Typical backup time at full load | 8 min |
| Replacement battery cartridge | NPW45-12FR / HR9-12 |
| Hot-swap battery |
| Form factor | Rackmount/Tower |
| Rack capacity | 2U |
| Product colour | Black |
| Display | LCD |
| Response time | 4 ms |
| EMI/RFI noise filtering | |
| Power protection features | Overload |
| LED indicators | Y |
| Audible alarm(s) |
| RoHS compliance |
| Width | 431.8 mm (16.84 ") |
| Depth | 388.62 mm (15.16 ") |
| Height | 88.9 mm (3.47 ") |
| Weight | 26988.7 g (59.5 lbs) |
| Overload protection | |
| Nominal output voltage | 120 V |
| Nominal input voltage | 90-140 V |
| Management platform | SNMP, HTTP |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
