Back to Top
| Output power capacity | 500 VA |
| Output power | 300 W |
| Input operation voltage (min) | 120 V |
| Output operation voltage (min) | 120 V |
| Surge energy rating | 567 J |
| Maximum current | 15 A |
| Efficiency | 94 % |
| Emergency Power Off (EPO) | |
| Power factor | 0.6 |
| Output voltage regulation | -15, +13 % |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Power plug | NEMA 5-15P |
| Cable length | 3.05 m |
| AC outlets quantity | 6 AC outlet(s) |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Serial ports quantity | 1 |
| Modem (RJ-11) ports | 1 |
| Battery recharge time | 16 h |
| Typical backup time at half load | 14.6 min |
| Typical backup time at full load | 3.2 min |
| Cold start | |
| Hot-swap battery |
| Form factor | Rackmount/Tower |
| Housing material | Steel |
| Rack capacity | 1U |
| Product colour | Black |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Number of input phases | 1 |
| EMI/RFI noise filtering | |
| Waveform | Sine |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | |
| Power protection features | Under voltage |
| LED indicators | Y |
| Audible alarm(s) |
| Input frequency | 60 Hz |
| Output frequency | 60 Hz |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Certification | UL1778, CSA, NOM, FCC |
| Width | 444 mm (17.32 ") |
| Depth | 298 mm (11.62 ") |
| Height | 44 mm (1.72 ") |
| Package width | 572 mm |
| Package depth | 406 mm |
| Package height | 127 mm |
| Manual | |
| Rack mount kit |
| RoHS |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.