Back to Top
| Display diagonal | 34 " |
| Anti-glare screen | |
| Screen curvature rating | 1500R |
| Display brightness (typical) | 300 cd/m² |
| Display resolution | 3440 x 1440 pixels |
| Response time | 1 ms |
| HD type | UltraWide Quad HD |
| Panel type | VA |
| Contrast ratio (typical) | 3500:1 |
| Contrast ratio (dynamic) | 100000000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178 u00b0 |
| Viewing angle, vertical | 178 u00b0 |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Colour depth | 8 bit |
| Native aspect ratio | 21:9 |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Screen shape | Curved screen |
| Pixel pitch | 0.23175 x 0.23175 mm |
| Viewable size, horizontal | 797.22 mm |
| Viewable size, vertical | 333.72 mm |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 119 % |
| Built-in speaker(s) | |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 6 W |
| Frameless design | |
| Market positioning | Business |
| Product colour | White |
| Feet colour | White |
| VESA Adaptive Sync support | |
| Motion blur reduction | |
| Low Blue Light technology | |
| Flicker free technology | |
| NVIDIA G-SYNC | |
| AMD FreeSync |
| Number of USB Type-B upstream ports quantity | 1 |
| USB upstream port type | USB Type-A, USB Type-B |
| USB Type-A downstream ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.0b |
| Built-in USB hub | |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.4a |
| Headphone out | |
| Headphone outputs | 1 |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | |
| VESA mounting | |
| VESA mounting interfaces | 75 x 75 mm |
| Pivot | |
| Pivot angle | -5 - 5 u00b0 |
| Swivelling | |
| Swivel angle range | -30 - 30 u00b0 |
| Tilt angle range | -5 - 20 u00b0 |
| Height adjustment | |
| Height adjustment | 110 mm |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 31 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 51 kWh |
| AC adapter output voltage | 19 V |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Input current | 9.47 A |
| Certification | CB/CE |
| Width (with stand) | 808.6 mm |
| Depth (with stand) | 250.6 mm |
| Height (with stand) | 424.1 mm |
| Weight (with stand) | 8050 g |
| Package width | 945 mm |
| Package depth | 245 mm |
| Package height | 510 mm |
| Package weight | 11900 g |
| Package type | Box |
| Stand included |
| Compatibility | PC, Mac, PS5™, PS4™, Xbox, Mobile, Notebook |
| HDMI | |
| Y | |
| 1551750 |
| Touchscreen |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
