2.5 Gigabit PCIe Network Adapter
With its advanced 2.5 Gbps PCIe Network Card and 2.5G Base-T Technology, the TX201 offers speeds that are 2.5 times faster than typical Gigabit adapters, ensuring smooth and seamless connectivity for all your online activities.
This innovative card is backwards compatible with multiple data rates, including 2.5 Gbps, 1 Gbps, and 100 Mbps Base-T connectivity. The 2.5G Ethernet port automatically negotiates between higher and lower speed connections, providing the flexibility you need for various networking applications.
This feature prioritizes performance for gamers, guaranteeing a lag-free and optimized gaming experience. Additionally, it helps to avoid network congestion, ensuring uninterrupted connectivity for all your PC gaming needs.
Whether you need to wake up your computer from sleep mode or shut it down remotely, the TX201 has got you covered.
In addition to the standard bracket, a low-profile bracket is included, perfect for mini tower computer cases. Now you can enjoy high-speed networking even in compact setups.
The TX201 PCIe ethernet card is fully compatible with a wide range of operating systems, including Windows 11, 10, 8.1, 8, and 7, as well as Windows Servers 2022 and 2019. It seamlessly integrates into your existing system, allowing for hassle-free installation and setup.
Upgrade your network speed and performance with the TP-Link TX201 PCI-Express Interface Card. Experience blazing-fast data transmissions, versatile compatibility, QoS technology, Wake on LAN functionality, and comprehensive system support.
| Connectivity technology | Wired |
| Internal | |
| Host interface | PCI Express |
| Interface | Ethernet |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Data transfer rate (max) | 2500 Mbit/s |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,2500 Mbit/s |
| Ethernet interface type | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| Product colour | Black, Grey |
| LED indicators | Y |
| Wake-on-LAN ready |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 |
| Linux operating systems supported | Y |
| Server operating systems supported | Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016, Windows Server 2019, Windows Server 2022 |
| Width | 120.8 mm (4.71 ") |
| Depth | 21.5 mm (0.84 ") |
| Height | 98.2 mm (3.83 ") |
| Certification | FCC |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Mounting brackets included | |
| Quick installation guide |
| Y | |
| CE, RoHS | |
| PC/Notebook |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.