Back to Top
| Switch type | Unmanaged |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 5 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Fast Ethernet (10/100) |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T,100BASE-TX |
| Fast Ethernet (copper) ports quantity | 5 |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| Full duplex | |
| MAC address auto-learning supported | |
| 10G support | |
| MAC address auto-aging supported |
| Switching capacity | 1 Gbit/s |
| Forwarding rate | 0.1488 Mpps |
| MAC address table | 1024 entries |
| Store-and-forward |
| Product colour | Black |
| Wall mountable | |
| DIN rail mounting | |
| Housing material | Metal |
| LED indicators | Y |
| International Protection (IP) code | IP30 |
| Certification | CE, FCC |
| Auto-negotiation | |
| Mean time between failures (MTBF) | 708903 h |
| Power consumption (max) | 2.24 W |
| DC input voltage | 48 - 56 V |
| Redundant power supply (RPS) support |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 4 |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 90 W |
| Power protection features | Overload |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 75 °C |
| Width | 103 mm (4.02 ") |
| Depth | 82 mm (3.2 ") |
| Height | 31 mm (1.21 ") |
| Weight | 160 g (0.35 lbs) |
| Quick start guide |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.