Back to Top
| Switch type | Unmanaged |
| Switch layer | L2 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 16 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Combo SFP ports quantity | 2 |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T,100BASE-TX,1000BASE-T |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity | 16 |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| Full duplex | |
| Flow control support | |
| 10G support | |
| MAC address auto-learning supported | |
| Broadcast storm control |
| Switching capacity | 36 Gbit/s |
| Throughput | 26.7 Mpps |
| MAC address table | 8000 entries |
| Jumbo frames support | |
| Jumbo frames | 10000 |
| Rack mounting | |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Black |
| On/off switch | |
| LED indicators | Y |
| Certification | FCC, CE, UL RoHS |
| Buffer size | 512 KB |
| Power consumption (max) | 10 W |
| AC input voltage | 110-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 16 |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 220 W |
| Power protection features | Over current |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Width | 440 mm (17.16 ") |
| Depth | 280 mm (10.92 ") |
| Height | 44 mm (1.72 ") |
| Weight | 3492 g (7.7 lbs) |
| Cables included | AC |
| Quick start guide | |
| Rack mount kit | |
| Mounting brackets included |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.