Back to Top
| Connectivity technology | Wired |
| Internal | |
| Host interface | USB Type-C |
| Interface | Ethernet |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB version | 3.1 (3.1 Gen 2) |
| Data transfer rate (max) | 2500 Mbit/s |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500 Mbit/s |
| Ethernet interface type | 2.5 Gigabit Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Networking standards | IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3az, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| USB powered |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Y |
| Wake-on-LAN ready |
| Recommended usage | Notebook |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave |
| Width | 84 mm (3.28 ") |
| Depth | 32 mm (1.25 ") |
| Height | 13 mm (0.51 ") |
| Weight | 30 g (0.07 lbs) |
| Certification | CE, FCC |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| Quick start guide |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.