Back to Top
| Surge energy rating | 670 J |
| AC outlets quantity | 4 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Nominal input voltage | 120 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Nominal current output | 15 A |
| Power plug | NEMA 5–15P |
| Product colour | Black |
| EMI/RFI noise filtering | |
| EMI/RFI noise filtering | 20 dB |
| Weight | 160 g (0.35 lbs) |
| Width | 147.3 mm (5.74 ") |
| Depth | 47.2 mm (1.84 ") |
| Height | 82.8 mm (3.23 ") |
| Certification | UL1449, cUL |
| RoHS compliance |
| Package width | 146.1 mm |
| Package depth | 54.6 mm |
| Package height | 239.8 mm |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.