Back to Top
| Surge energy rating | 1080 J |
| AC outlets quantity | 5 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Nominal input voltage | 120 V |
| AC input frequency | 60 Hz |
| Nominal current output | 15 A |
| Peak power | 1875 W |
| Clamping voltage | 150 V |
| RJ-11 ports quantity | 2 |
| Product colour | Grey |
| Material | Plastic |
| EMI/RFI noise filtering | |
| EMI/RFI noise filtering | 45 dB |
| Response time | 0.001 ms |
| Weight | 150 g (0.33 lbs) |
| Width | 88.9 mm (3.47 ") |
| Depth | 53.3 mm (2.08 ") |
| Height | 127 mm (4.95 ") |
| RoHS compliance | |
| Certification | cUL |
| LED indicators | Y |
| Telephone line protection |
| Cables included | Phone (RJ-11) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.