Back to Top
| Output power capacity | 0.75 VA |
| Output power | 600 W |
| Input operation voltage (min) | 120 V |
| Input operation voltage (max) | 120 V |
| Output operation voltage (min) | 120 V |
| Output operation voltage (max) | 120 V |
| Surge energy rating | 540 J |
| Maximum current | 6.25 A |
| Output voltage THD | 5 % |
| AC outlet types | NEMA 5-15R |
| Power plug | NEMA 5-15P |
| Cable length | 2.4 m |
| AC outlets quantity | 4 AC outlet(s) |
| USB port type | USB Type-A |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Serial interface | |
| Serial ports quantity | 1 |
| SmartSlot |
| Battery technology | Lead-acid |
| Battery recharge time | 5 h |
| Battery life (max) | 5 year(s) |
| Form factor | Rackmount |
| Rack capacity | 1U |
| Product colour | Black |
| Display type | LCD |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Response time | 8 ms |
| Waveform | Sine |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | |
| Noise level | 46 dB |
| Audible alarm(s) | |
| Audible alarm modes | Alarm when on battery, Low battery alarm |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Heat dissipation | 88 BTU/h |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15240 m |
| Certification | CSA |
| Width | 432 mm (16.85 ") |
| Depth | 502 mm (19.58 ") |
| Height | 44 mm (1.72 ") |
| Weight | 15800 g (34.83 lbs) |
| Package width | 440 mm |
| Package depth | 502 mm |
| Package height | 44 mm |
| Package weight | 15800 g |
| Manual |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
