Back to Top
| Display diagonal | 21.5 " |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Response time | 5 ms |
| HD type | Full HD |
| Display surface | Gloss |
| Panel type | IPS |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Contrast ratio (dynamic) | 100000000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178 \u00b0 |
| Viewing angle, vertical | 178 \u00b0 |
| Display number of colours | 16.78 million colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| 3D | |
| Screen shape | Flat screen |
| Display diagonal (metric) | 54.6 cm |
| Viewable size, horizontal | 476.64 mm |
| Viewable size, vertical | 268.11 mm |
| Digital horizontal frequency | 30 - 83 kHz |
| Digital vertical frequency | 50 - 75 Hz |
| HDCP |
| Built-in speaker(s) | |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 1.5 W |
| Built-in camera | |
| TV tuner integrated |
| Product colour | Black |
| Low Blue Light technology | |
| Flicker free technology | |
| AMD FreeSync | |
| NVIDIA G-SYNC |
| USB Type-A downstream ports quantity | 1 |
| DVI port | |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Built-in USB hub | |
| PC Audio in |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | |
| VESA mounting | |
| VESA mounting interfaces | 100 x 100 mm |
| Rotating | |
| Pivot | |
| Swivelling | |
| Tilt adjustment | |
| Tilt angle range | -5 - 20 \u00b0 |
| Height adjustment |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 21.9 W |
| Energy Star certified |
| Width | 491.5 mm (19.17 ") |
| Depth | 51.9 mm (2.02 ") |
| Height | 300.1 mm (11.7 ") |
| Weight | 3180 g (7.01 lbs) |
| Width (with stand) | 491.5 mm |
| Depth (with stand) | 204.4 mm |
| Height (with stand) | 300.1 mm |
| Weight (with stand) | 3830 g |
| Package width | 558 mm |
| Package depth | 137 mm |
| Package height | 430 mm |
| Package weight | 6130 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
