Back to Top
| Response time (fast) | 6.6 ms |
| Display diagonal | 16 " |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Response time | 14 ms |
| HD type | Full HD |
| Display technology | LED |
| Panel type | IPS |
| Contrast ratio (typical) | 800:1 |
| Contrast ratio (dynamic) | 50000000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178 \u00b0 |
| Viewing angle, vertical | 178 \u00b0 |
| Colour depth | 8 bit |
| Display number of colours | 16.2 million colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Screen shape | Flat screen |
| Pixel pitch | 0.179 x 0.179 mm |
| Horizontal scan range | 15 - 82 kHz |
| Vertical scan range | 50 - 75 Hz |
| Viewable size, horizontal | 344 mm |
| Viewable size, vertical | 194 mm |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 64 % |
| NTSC coverage (typical) | 45 % |
| HDCP |
| Built-in speaker(s) | |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 1.6 W |
| Built-in camera |
| Market positioning | Business |
| Product colour | Silver |
| Low Blue Light technology | |
| NVIDIA G-SYNC | |
| AMD FreeSync |
| USB upstream port type | USB Type-C |
| Number of upstream ports | 2 |
| USB Type-C downstream ports quantity | 2 |
| USB Power Delivery up to | 60 W |
| DVI port | |
| Built-in USB hub | |
| HDMI version | 1.4 |
| Audio input | N |
| Headphone out | |
| Headphone outputs | 1 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| DC-in jack |
| Cable lock slot | |
| VESA mounting | |
| Tilt angle range | 20 - 60 \u00b0 |
| Height adjustment |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 7 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption (PowerSave) | 5.1 W |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 90 % |
| Certification | cTUVus, FCC-B, ICES003, Energy Star 8.0, EPEAT Bronze, CEC, NRCan, MX-CoC, Mexico Energy, CE, CE EMC, CB, RoHS, ErP, REACH, WEEE, EAC, UkrSEPRO, BSMI, RCM, GEMS |
| Width (with stand) | 355 mm |
| Depth (with stand) | 16 mm |
| Height (with stand) | 223 mm |
| Weight (with stand) | 800 g |
| Package width | 440 mm |
| Package depth | 89 mm |
| Package height | 288 mm |
| Package weight | 2200 g |
| Package type | Box |
| Cables included | Mini-HDMI, USB Type-C, USB Type-C to USB Type-A |
| Quick start guide |
| Depth (without stand) | 16 mm |
| HDMI | |
| Width (without stand) | 355 mm |
| Height (without stand) | 223 mm |
| 7 | |
| Y | |
| Y | |
| 1 | |
| 39.62 | |
| Y | |
| C | |
| 800 | |
| G |
| Country of origin | China |
| Surface hardness | 3H |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
