Back to Top
| Display diagonal | 15.6 " |
| Display brightness (typical) | 220 cd/m² |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Response time | 5 ms |
| HD type | Full HD |
| Display technology | LED |
| Display surface | Gloss |
| Panel type | IPS |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Contrast ratio (typical) | 800:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178 \u00b0 |
| Viewing angle, vertical | 178 \u00b0 |
| Display number of colours | 262144 colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Screen shape | Flat screen |
| Pixel pitch | 0.179 x 0.179 mm |
| Viewable size, horizontal | 344.16 mm |
| Viewable size, vertical | 193.59 mm |
| TV tuner integrated |
| Market positioning | Home & Office |
| Product colour | Grey |
| AMD FreeSync | |
| NVIDIA G-SYNC |
| Thin client installed |
| USB Type-C downstream ports quantity | 1 |
| DVI port | |
| Built-in USB hub |
| Cable lock slot | |
| VESA mounting |
| Power consumption (typical) | 8 W |
| Energy Star certified |
| Width | 359.7 mm (14.03 ") |
| Depth | 8 mm (0.31 ") |
| Height | 226.4 mm (8.83 ") |
| Weight | 800 g (1.76 lbs) |
| Package width | 434 mm |
| Package depth | 76 mm |
| Package weight | 3000 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
