Back to Top
| Output power capacity | 1950 VA |
| Output power | 1920 W |
| Input operation voltage (min) | 89 V |
| Input operation voltage (max) | 151 V |
| Output operation voltage (min) | 102 V |
| Output operation voltage (max) | 132 V |
| Power supply input frequency | 50/60 Hz |
| Efficiency | 99 % |
| Power factor | 0.98 |
| AC outlet types | NEMA 5–20R |
| Power plug | NEMA 5-20P |
| Cable length | 2.44 m |
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| RS-232 ports | 1 |
| Battery type | 12V, 9Ah |
| Automatic battery test | |
| Hot-swap battery |
| Form factor | Rackmount/Tower |
| Rack capacity | 2U |
| Product colour | Black |
| Display | LCD |
| Noise level | 45 dB |
| LED indicators | Y |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Non-operating altitude | 0 - 3000 m |
| Safety | UL, cUL |
| Certification | UL1778, UL497A, cUL FCC Part 15 subpart B Class A |
| Width | 441 mm (17.2 ") |
| Depth | 522 mm (20.36 ") |
| Height | 86 mm (3.35 ") |
| Weight | 30000 g (66.14 lbs) |
| Relative humidity | 20 - 95 % |
| Nominal input voltage | 120 V |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.