As a gaming monitor, it has many useful features such as a fast 144 Hz refresh rate, AMD FreeSync support, and NVIDIA G-SYNC compatibility.
While this is an AMD FreeSync monitor, it's also NVIDIA G-Sync compatible by updating to the latest video drivers.
Connect to your system via HDMI or DisplayPort and customize its adjustable stand to your viewing preferences.
If necessary, users can also install an optional VESA mount, stand, or arm.
AMD FreeSync Technology syncs the display's refresh rate with your graphics card's frame rate output to reduce stuttering and screen tearing for a smoother gaming experience.
The 144 Hz refresh rate combined with a 1 ms response time provides precise and accurate images, reducing blurring and ghosting for more fluid viewing.
This monitor supports HDR10 content playback for vivid colors and detailed contrast.
Dynamic Action Sync minimizes input lag so movements feel smoother.
Black Stabilizer enhances dark scenes for better viewing, allowing you to spot enemies that may be hiding in wait for you in the dark.
An on-screen crosshair can be toggled on or off to help improve your accuracy in first-person shooter games.
| Display diagonal | 27 " |
| Display brightness (typical) | 350 cd/m² |
| Display resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Response time | 1 ms |
| HD type | WQHD |
| Display technology | LED |
| Panel type | IGZO |
| Supported graphics resolutions | 2560 x 1440 |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178 ° |
| Viewing angle, vertical | 178 ° |
| Display number of colours | 1.073 billion colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| 3D | |
| Screen shape | Flat screen |
| Pixel pitch | 0.2331 x 0.2331 mm |
| Horizontal scan range | 30 - 160 kHz |
| Vertical scan range | 56 - 144 Hz |
| Maximum refresh rate | 144 Hz |
| High Dynamic Range (HDR) supported | |
| DDC/CI |
| Built-in camera | |
| TV tuner integrated |
| Market positioning | Gaming |
| Product colour | Black, Red |
| Flicker free technology | |
| AMD FreeSync | |
| NVIDIA G-SYNC |
| Number of upstream ports | 1 |
| USB Type-A downstream ports quantity | 2 |
| DVI port | |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Built-in USB hub | |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Headphone out |
| VESA mounting | |
| VESA mounting interfaces | 100 x 100 mm |
| Rotating | |
| Pivot angle | 0 - 90 ° |
| Pivot | |
| Tilt adjustment | |
| Tilt angle range | -5 - 15 ° |
| Height adjustment | |
| Height adjustment | 110 mm |
| On Screen Display (OSD) | |
| Number of OSD languages | 18 |
| Plug and Play |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 39 W |
| Annual energy consumption | 57 kWh |
| Energy efficiency class | B |
| Width | 614.2 mm (23.95 ") |
| Depth | 56.3 mm (2.2 ") |
| Height | 364.8 mm (14.23 ") |
| Weight | 4200 g (9.26 lbs) |
| Width (with stand) | 614.2 mm |
| Depth (with stand) | 274.4 mm |
| Height (with stand) | 574.8 mm |
| Weight (with stand) | 6100 g |
| Package width | 741 mm |
| Package depth | 208 mm |
| Package height | 522 mm |
| Package weight | 9400 g |
| Cables included | DisplayPort, HDMI, USB |
| Quick start guide | |
| Manual |
| HDMI | |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
