Back to Top
| Display diagonal | 34 " |
| Display brightness (typical) | 300 cd/m² |
| Display resolution | 3440 x 1440 pixels |
| HD type | UltraWide Quad HD |
| Panel type | VA |
| Supported graphics resolutions | 3440 x 1440 |
| Contrast ratio (typical) | 3000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178 ° |
| Viewing angle, vertical | 178 ° |
| Colour depth | 10 bit |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Native aspect ratio | 21:9 |
| Aspect ratio | 21:9 |
| Screen shape | Curved screen |
| Pixel pitch | 0.23175 x 0.23175 mm |
| Viewable size, horizontal | 797.22 mm |
| Viewable size, vertical | 333.72 mm |
| Maximum refresh rate | 100 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 116.25 % |
| Built-in speaker(s) | |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 4 W |
| Built-in camera |
| Market positioning | Business |
| Front bezel colour | Black |
| Product colour | Black |
| Feet colour | Black |
| Low Blue Light technology | |
| Flicker free technology | |
| NVIDIA G-SYNC | |
| AMD FreeSync |
| DVI port | |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.0b |
| Built-in USB hub | |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.2a |
| Audio input | Y |
| Headphone out | |
| Headphone outputs | 1 |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | |
| VESA mounting | |
| VESA mounting interfaces | 100 x 100 mm |
| Tilt angle range | -3.5 - 21.5 ° |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Width (with stand) | 809.3 mm |
| Depth (with stand) | 237 mm |
| Height (with stand) | 469.5 mm |
| Weight (with stand) | 7700 g |
| Package width | 980 mm |
| Package depth | 187 mm |
| Package height | 490 mm |
| Package weight | 10300 g |
| Touchscreen |
| HDMI | |
| 1500R | |
| Y | |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
