Back to Top
| Display diagonal | 27 " |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Response time | 1 ms |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Contrast ratio (dynamic) | 100000000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178 ° |
| Viewing angle, vertical | 178 ° |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Colour depth | 8 bit |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Screen shape | Flat screen |
| Pixel pitch | 0.31125 x 0.31125 mm |
| Digital horizontal frequency | 96.4 - 186.7 kHz |
| Digital vertical frequency | 48 - 170 Hz |
| Maximum refresh rate | 170 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 135 % |
| Adobe RGB coverage | 85 % |
| Colour gamut | 92 % |
| Built-in speaker(s) | |
| Built-in camera |
| Frameless design | |
| Market positioning | Gaming |
| Product colour | Black |
| NVIDIA G-SYNC | |
| AMD FreeSync |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.0 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.2a |
| Headphone out | |
| Headphone outputs | 1 |
| Cable lock slot | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| VESA mounting | |
| VESA mounting interfaces | 75 x 75 mm |
| Tilt angle range | -5 - 20 ° |
| Height adjustment | |
| On Screen Display (OSD) |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Input current | 3 A |
| Width (with stand) | 613.5 mm |
| Depth (with stand) | 231.9 mm |
| Height (with stand) | 472 mm |
| Weight (with stand) | 5300 g |
| Package width | 779 mm |
| Package depth | 155 mm |
| Package height | 484 mm |
| Package weight | 7200 g |
| HDMI | |
| Width (without stand) | 613.5 mm |
| Depth (without stand) | 69.8 mm |
| Height (without stand) | 362.5 mm |
| G-SYNC Compatible | |
| 69 | |
| Y | |
| 12 | |
| Y | |
| DCI-P3 | |
| 3850 |
| Touchscreen | |
| Power supply type | External |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
