Back to Top
| Display diagonal | 31.5 " |
| Display brightness (typical) | 300 cd/m² |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Response time | 1 ms |
| HD type | Full HD |
| Display technology | LED |
| Panel type | VA |
| Contrast ratio (typical) | 4000:1 |
| Contrast ratio (dynamic) | 80000000:1 |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Mega Contrast |
| Viewing angle, horizontal | 178 \u00b0 |
| Viewing angle, vertical | 178 \u00b0 |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Colour depth | 8 bit |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Screen shape | Curved screen |
| Pixel pitch | 0.364 x 0.364 mm |
| Horizontal scan range | 30 - 193 kHz |
| Vertical scan range | 48 - 165 Hz |
| Maximum refresh rate | 165 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 103 % |
| NTSC coverage (typical) | 72 % |
| Backlight type | LED |
| Built-in speaker(s) | |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 4 W |
| Built-in camera |
| Market positioning | Gaming |
| Product colour | Black |
| Feet colour | Black |
| Low Blue Light technology | |
| Flicker free technology | |
| AMD FreeSync | |
| NVIDIA G-SYNC |
| DVI port | |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 1.4 |
| Built-in USB hub | |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Audio input | N |
| Audio output | Y |
| Headphone out | |
| Headphone outputs | 1 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| DC-in jack |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | |
| VESA mounting | |
| VESA mounting interfaces | 100 x 100 mm |
| Tilt angle range | -5 - 20 \u00b0 |
| Height adjustment | |
| On Screen Display (OSD) |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (max) | 36 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 33 W |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 90 % |
| Certification | cTUVus, FCC-B, ICES003, CEC, NOM, Mexico Energy, CE, CE EMC, CB, RoHS, ErP, REACH, WEEE, EAC, UkrSEPRO, BSMI, RCM, GEMS |
| Width (with stand) | 709 mm |
| Depth (with stand) | 228 mm |
| Height (with stand) | 513 mm |
| Weight (with stand) | 4900 g |
| Package width | 970 mm |
| Package depth | 170 mm |
| Package height | 523 mm |
| Package weight | 7300 g |
| Stand included | |
| Cables included | AC, DisplayPort |
| Quick start guide |
| HDMI | |
| Width (without stand) | 709 mm |
| Depth (without stand) | 93 mm |
| Height (without stand) | 419 mm |
| 32 | |
| Y | |
| Y | |
| 1500R | |
| ErP, REACH, RoHS | |
| Y | |
| 4200 | |
| F |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
