Back to Top
| Display diagonal | 27 " |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Response time | 1 ms |
| HD type | Full HD |
| Display technology | LED |
| Display surface | Matt |
| Panel type | VA |
| Contrast ratio (typical) | 3000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178 ° |
| Viewing angle, vertical | 178 ° |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Screen shape | Curved screen |
| Maximum refresh rate | 165 Hz |
| HDCP | |
| Colour gamut | 90 % |
| High Dynamic Range (HDR) supported |
| Built-in speaker(s) | |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 4 W |
| Built-in camera |
| Product colour | Black |
| Low Blue Light technology | |
| Flicker free technology | |
| AMD FreeSync | |
| NVIDIA G-SYNC |
| DVI port | |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.0 |
| Headphone out | |
| PC Audio in |
| Cable lock slot | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| VESA mounting | |
| VESA mounting interfaces | 100 x 100 mm |
| Swivelling | |
| Swivel angle range | -16 - 16 ° |
| Tilt angle range | -5 - 20 ° |
| Height adjustment |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input voltage | 110 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (standby) | 0.2 W |
| Power consumption (typical) | 26.1 W |
| Power consumption (off) | 0.2 W |
| Width (with stand) | 610.34 mm |
| Depth (with stand) | 213.77 mm |
| Height (with stand) | 475.16 mm |
| Weight (with stand) | 5350 g |
| Package width | 680 mm |
| Package depth | 150 mm |
| Package height | 520 mm |
| Package weight | 8000 g |
| HDMI | |
| Width (without stand) | 610.34 mm |
| Depth (without stand) | 77.72 mm |
| Height (without stand) | 367.34 mm |
| 4370 | |
| High Dynamic Range 10 (HDR10) | |
| F | |
| DCI-P3 | |
| 26 | |
| FreeSync Premium | |
| 85285210 | |
| 1500R | |
| Y |
| Touchscreen |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
