Back to Top
| Output power capacity | 1000 VA |
| Output power | 900 W |
| Input operation voltage (min) | 100 V |
| Input operation voltage (max) | 127 V |
| Output operation voltage (min) | 100 V |
| Output operation voltage (max) | 127 V |
| Power supply input frequency | 50/60 Hz |
| Surge energy rating | 570 J |
| Efficiency | 93 % |
| Emergency Power Off (EPO) | |
| Crest factor | 3:1 |
| Output power factor | 0.9 |
| Output voltage regulation | 4 % |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Power plug | NEMA 5-15P |
| Cable length | 3 m |
| AC outlets quantity | 6 AC outlet(s) |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| RS-232 ports | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Typical backup time at half load | 15 min |
| Typical backup time at full load | 4.8 min |
| Replacement battery cartridge | RBC24V-LCD |
| Cold start | |
| Automatic battery test | |
| Hot-swap battery |
| Form factor | Tower |
| Product colour | Black |
| Display | LED |
| Material | Steel |
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| EMI/RFI noise filtering | |
| Waveform | Sine |
| Power protection features | Over voltage, Under voltage |
| Noise level | 50 dB |
| LED indicators | Y |
| Audible alarm(s) |
| Built-in fan | |
| Cooling type | Active |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| RoHS compliance | |
| Certification | UL1778 , CSA, NOM, FCC |
| Width | 171 mm (6.67 ") |
| Depth | 337 mm (13.14 ") |
| Height | 254 mm (9.91 ") |
| Package width | 254 mm |
| Package depth | 470 mm |
| Package height | 362 mm |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.