Back to Top
| Output power capacity | 1500 VA |
| Output power | 1000 W |
| Surge energy rating | 570 J |
| Efficiency | 94 % |
| Emergency Power Off (EPO) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Power plug | NEMA 5-15P |
| Cable length | 3 m |
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| RS-232 ports | 1 |
| Battery recharge time | 4.5 h |
| Typical backup time at half load | 17.7 min |
| Typical backup time at full load | 6.5 min |
| Cold start | |
| Automatic battery test | |
| Replacement battery cartridge | RBC93-2U |
| Hot-swap battery |
| Form factor | Rackmount/Tower |
| Rack capacity | 2U |
| Product colour | Black |
| Material | Steel |
| Display | LED |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Number of phases | 1 |
| Number of input phases | 1 |
| EMI/RFI noise filtering | |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | |
| Waveform | Sine |
| Noise level | 45 dB |
| LED indicators | Y |
| Audible alarm(s) |
| Built-in fan | |
| Cooling type | Active |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Certification | FCC Part 15 Category A (EMI) CSA NOM UL1778 |
| RoHS compliance |
| Width | 456 mm (17.78 ") |
| Depth | 342 mm (13.34 ") |
| Height | 88 mm (3.43 ") |
| Weight | 21100 g (46.52 lbs) |
| Package width | 508 mm |
| Package depth | 597 mm |
| Package height | 224 mm |
| Package weight | 26600 g |
| Nominal input voltage | 120 V |
| Compatible operating systems | Windows, Mac OS X |
| Nominal output voltage | 120 V |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.