Back to Top
| Audio output channels | 1.0 channels |
| Speaker placement | Ceiling-mountable |
| Speaker enclosure | Closed |
| Recommended usage | universal |
| Speaker position | Satellite |
| Number of drivers | 2 |
| Amplifier | Built-in |
| Tweeter | |
| Woofer | |
| Tweeter diameter | 3 " |
| Woofer diameter (imperial) | 8 " |
| Speaker type | 2-way |
| Magnet type | Ceramic |
| RMS rated power | 6 W |
| Frequency range | 60 - 20000 Hz |
| Impedance | 8 Ω |
| Sensitivity | 102 dB |
| Total Harmonic Distortion (THD) | 0.5 % |
| Equalizer | |
| Magnetically shielded | |
| Remotely operated | |
| Volume control | Rotary |
| On/off switch | |
| Bass adjustment | |
| Bass optimization | |
| Treble adjustment |
| Product colour | White |
| Housing material | Metal |
| LED indicators | N |
| Backlight | |
| Detachable protection cover | |
| Certification | UL, CE |
| Connectivity technology | Wired |
| Speaker interface type | Terminal |
| Ethernet LAN |
| Power source type | DC |
| Current | 0.2 A |
| DC input voltage | 24 V |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 85 % |
| Width | 603.25 mm (23.53 ") |
| Depth | 95.25 mm (3.71 ") |
| Height | 603.25 mm (23.53 ") |
| Weight | 2490 g (5.49 lbs) |
| Package weight | 4280 g |
| Speaker power | 6 W |
| Dimensions (WxDxH) | 603.25 x 95.25 x 603.25 mm |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| USB required | |
| Wi-Fi | |
| Bluetooth | |
| Material | Ceramic, Metal, Plastic |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.